osmancevik82@hotmail.com
Mehmet Ali Aygüven Cd. 99 B, 35430 Urla/İzmir
Sosyal Medya

Petek ve Kombi Temizliği

Petek ve Kombi Temizliği

Petekler, içerisinde sıcak suyu dolaştırarak bulunduğu ortamı ısıtan panellerdir. Petekler sayesinde evlerin ve işyerlerinin ısınmaları kolaylaşır.

Kombi ise doğalgazı ve sıcak suyu kullanmak için üretilen ısıtma cihazlarına denir. Kombiler küçüktürler ve az yer kaplarlar. Bu sebeple tercih edilen ürünlerdir.

Petekler ve kombiler tozlanırlar ve kirlenirler. Bu yüzden petek ve kombi temizliği gündeme gelir.

Petek ve kombi temizliği ile enerjiden ve faturadan tasarruf edilebilir. Yani daha az para harcayarak daha fazla ısınmak mümkün olabilir. Bu nedenle bu konu önemsenmelidir.

Peteklerin Temizlikleri Nasıl Yapılır?

Tozlandıkları zaman peteklerin temizlenmeleri gerekir. Çünkü gerekli temizlik işlemleri yapılmaz ise petekler ortamı ısıtamazlar. Bu da enerji israfına yol açar. Hem de faturalar fazla gelir. Bunların yaşanmaması için peteklerin ara sıra temizlenmeleri gerekir. Peteklerin genel temizlikleri, evde kolaylıkla yapılabilir.

Bunun için gerekli olan malzemeler:

  • Temizlik deterjanı
  • Temizlik bezi
  • Fırça
  • Yere serilecek örtüdür.

Bu malzemeleri kullanarak petekler iyice temizlenmelidir. Yapılan bu temizliğe peteklerin genel temizliği denir. Petekler temizlenirken kesinlikle yerlerinden sökülmemelidirler. Çünkü sökülürlerse çürüyebilirler.

Peteklerin genel temizlikleri yapıldıktan sonra sırada, petek temizleme firmasını çağırmak vardır. Petekleri temizleyen firmalar, kalorifer tesisatında biriken kirleri temizlerler. Eğer peteklerin genel temizlikleri yapılmaz ise firmaların petekleri temizlemeleri yeterli olmayacaktır. Bu nedenle peteklerin genel temizlikleri yapıldıktan sonra petekleri temizleyen firmalar çağırılmalıdır.

Petekler temizlenirken kesinlikle yerlerinden sökülmemeleri gerekir. Çünkü petekler yerlerinden sökülürlerse çürüyebilirler. Bu nedenle petekler, yerlerinde temizlenmelidirler.

Petekler Kaç Yılda Bir Temizlenmelidir?

Peteklerin temizlikleri genellikle iki yıl boyunca bir defa yapılır. Ancak bazı istisnalar vardır. Mesela yakıt olarak kömür kullanırken doğalgaza geçildiyse kesinlikle peteklerin temizlikleri yapılmalıdır.

Kombi Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombilerin temizlikleri firmalar tarafından yapılır. Kombinin temizlenmesi gerektiği zaman kombileri temizleyen firmalar çağırılmalıdır. Firmalar, kombi temizliklerini makineler ile yaparlar. Bunun için kombilerin yerlerinden sökülmeleri gerekebilir. Kombilerin temizlikleri yapılmadan önce kombilerin ve suyun giriş yaptığı vanaların kapatılmaları gerekir. Yoksa kombiler zarar görürler.

Kombilerin temizlenme işlemleri iki saate yakın sürebilir. Firmalar kombileri temizlemeden önce tesisatta herhangi bir kaçağın olup olmadığına bakarlar. Sonrasında kombilerin temizliklerine başlarlar. Böylece hem kombilerin kontrolleri hem de temizlikleri yapılmış olur.

Petek ve kombi temizliği yapılarak enerjiden ve faturadan tasarruf etmek mümkündür. Bu nedenle petek ve kombi temizliği önemlidir.

Sizde bizleri arayarak profesyonel temizlik ile petek ve kombi temizliğinizi yaptırabilir ve bu sayede daha verimli ısınarak faturanızdan tasarruf edebilirsiniz.

Urla petek temizleme
Çeşmealtı Petek Temizleme
Çeşme Petek Temizleme

× İletişim