Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Isıtma şekilleri arasında  (radyatör, fancoil, klima, elektirikli ısıtıcılar, şömine, kuzine, kömürlü sobalar) en  iyi ve en randımanlısıdır. Yerden ısıtma sistemleri yukarıda saydıgımız ısınma sistemlerinden kurulum maliyeti olarak biraz fazla olsa da ısıtma maliyeti açısından en ekonomik olandır.

 

Yerden ısıtma sistemlerinin çeşitli uygulama teknikleri vardır. Günümüz şartlarında yüksek dansite strafor üzerine metre kareye uygun metrajda uygun çapta PEX-b Oksijen bariyerli borularla döşenir. Üzerine şap atılp, seramik, ahşap, mermer, taş ve benzeri yer döşemeleriyle kaplanır.

 

Yerden ısıtma sistemlerinin uygulama alanları: Konutlar, Villalar, Oteller, Cami ve en son Hamamamların olmazsa olmazıdır.

 

Yerden ısıtma sisteminin maksimum 45- 50 santigrat derecede kullanılır. Daha yüksek ısılar ayaklarda yanma , mantar hastalıklarına sebebiyet verir.

 

Yerden ısıtma sistemleri  bütün kalorifer ısıtma kazanlarıyla kullanlabilir (ısı pompası, elektirikli kombi , katı yakıtlı kazanlar, dogalgazlı kombiler, çesitli sıvı yakıtlı kazanlar).

 

Yerden ısıtma sistemini ısıtmasını radyatörle kıyaslarsak radyatörlü sistemlere göre ekonomik,daha verimli oldugu görebiliriz.